Velkommen

Velkommen til Anemoneparkens hjemmeside.

Vi har siden generalforsamlingen 2010 haft vores hjemmeside på nettet, men registreret under et Google site, og den var ikke så nem at finde. Det havde hele tiden været meningen at den skulle have sit selvstændige navn og direkte adresse, og det kom så endeligt på plads i 2011.
Navnet på siden blev “Anemoneparken8700” da navnet “Anemoneparken” allerede var brugt som hjemmesidenavn.
Hjemmesiden er blevet til på initiativ af Henrik Bach Nr. 44. Et godt initiativ som vi håber kan bringe mere aktivitet og nærhed ind i foreningen. Vi håber også at siden kan gå hen og blive til både gavn og interesse for foreningens medlemmer.
Foreningens dokumenter vil, i det omfang de ikke kompromitterer personer, regler og love, blive lagt på siden.
Alle er velkomne til, og opfordres til at blogge / skrive indlæg på siden.
Bloggene / indlæggene vil dog blive fjernet hvis de skønnes at kunne støde enkelt personer, eller på anden vis ikke findes at høre hjemme på vores side.

Webmaster Lars Tromborg Nr. 30

Dette indlæg blev udgivet i Uncategorized. Bogmærk permalinket.

1 Responses to Velkommen

 1. Erik Nielsen skriver:

  Hej medlemmer af Anemoneparken.
  Til den kommende generalforsamling d.24.06.2020 har jeg til dagsordnens
  punkt6: fastsættelse af kontigent for 2021 foreslået følgende:
  År 2021 er kontigentfri.

  Begrundelsen er:
  I vedtægternes § 4 står ” kontigent fastsættes udfra hvad der er nødvendigt til varetagelse af foreningens opgaver”
  Jeg mener ikke at det er nødvendigt at have 5 års kontigent stående på girikonto for at løse foreningens opgaver. Vi kan sagtens tåle at nedsætte likviditeten med 70.000 kr og vi sparer at betale negative renter og gebyrer af de penge.
  Med venlig hilsen
  Erik Nielsen nr. 16

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *